top of page
חיפוש
  • Windows 8

windows 8

עודכן: 30 באוק׳ 2022


טכנאי מחשבים בבת ים

Windows 8 הוא שמה של גרסת מערכת ההפעלה הקודמת מסדרת Microsoft Windows, המיוצרת על ידי מיקרוסופט לשימוש במחשבים אישיים. המערכת הושקה ב-26 באוקטובר 2012.

שמה של המערכת מבוסס על שם הגרסה שקדמה לה – Windows 7.

העדכון המשמעותי הראשון של Windows 8, נקרא Windows 8.1 והושק לציבור הרחב ב-17 באוקטובר 2013‏[1].

בכנס build 2014 של מיקרוסופט הוצגה מערכת ההפעלה שתחליף את winodws 8 היא : windows 10 אשר מציגה שילוב של כל הגרסות המצלחות של windows ובמיוחד את winodws 7 + windows 8.1

היסטוריה

העבודה על Windows 8 החלה לאחר השקת קודמתה, Windows 7, שהושקה באוקטובר 2009. גרסאות בטא של המערכת יצאו החל מאפריל 2011.

מאפיינים חדשים שנוספו בגרסה זו כוללים ממשק רצועת כלים עבור סייר חלונות (Windows Explorer), קורא קובצי PDF שנקרא Modern Reader, מנהל משימות מעודכן שנקרא "מנהל משימות חדשני" (Modern Task Manager) וטוען קובצי ISO מובנה. ערכת הנושא של Windows 7 Basic הוחלפה בחדשה, כשתיבות ה"סגור, הגדל ומזער" הוסרו, ונשארו רק הסמלים עצמם, מודל יישומים חדש בשם AppX המבוסס על Windows Store ו-Microsoft Silverlight ומאפשר לסקור ולקנות מוצרים באופן מקוון, וכן התאמה אוטומטית של צבע החלון לטפט.

מאפיינים חדשים נוספים כוללים אפשרות "אתחול משולב" (Hybrid Boot) חדשה המשתמשת ב"פונקציונליות שינה מתקדמת" בכיבוי על מנת לאפשר אתחול מהיר יותר. אפשרות נוספת היא היכולת ליצור סביבת עבודה ניידת – התקנה של Windows 8 על התקן אחסון USB.

ב-1 ביוני 2011, מיקרוסופט חשפה רשמית את Windows 8 וחלק מהתכונות החדשות שלו באירוע Taipei Computex 2011 בעיר טאיפיי בירת טיוואן ובכנס ה-D9 בקליפורניה. התכונה העיקרית שהוצגה הייתה ממשק המשתמש החדש.

תכונות

התכונה העיקרית אשר הוצגה היא ממשק משתמש חדש לחלוטין שנקרא במקור Metro, אך עקב בעיה משפטית מכונה כיום ממשק משתמש מודרני (Modern UI)‏[2]. הממשק החדש מותאם במיוחד למסך מגע, אך נשמרה יכולת עבודה מלאה גם בשימוש בעכבר ומקלדת. בממשק החדש תפריט התחל מוחלף במסך התחלה הכולל אריחי יישומים "חיים", מהם ניתן לגשת ליישומים המותאמים במיוחד לסביבת העבודה החדשה וניתנים להורדה מחנות אפליקציות, וכן לסביבת שולחן עבודה בה ניתן לעבוד בדומה לגרסאות הישנות של חלונות. דוגמאות ליישומים במסך ההתחלה הן יישום מזג אוויר, חנות אינטרנט, השקעות, תוכני חדשות וחשבון מיקרוסופט. הממשק החדש מיועד בעיקר למסכים ביחס תצוגה 16:9, כשבמסך בעל רזולוציה של 768x1366 ניתן להציג שני יישומים באמצעות "הצמדה". ברזולוציה של 768x1024 ניתן להציג יישום אחד במסך מלא, וב-1024x600 ניתן להפעיל רק את שולחן העבודה המסורתי של חלונות.

ב-2011, במסגרת אירוע מוצרי אלקטרוניקה (Consumer Electronics Show) בלאס וגאס, הודיעה חברת מיקרוסופט שחלונות 8 יכלול תמיכה ב"מערכת על שבב" (שילוב כל הרכיבים של המחשב לתוך שבב יחיד), וכן במעבדי ARM ניידים. מיקרוסופט גם הודיעה כי Windows 8 ישתמש במעבד ובזיכרון הפיזי בצורה יעילה יותר, כדי לגרום ל- Windows 8 לפעול בצורה חלקה יותר, ובכך לאפשר הרצתה גם על מחשבים חלשים יותר. גם זמני הטעינה והכיבוי של המערכת קוצרו באופן ניכר.

מסך כחול בחלונות 8

הזיווג במערכת זו הוא למעשה בין שתי מערכות הפעלה נפרדות. אחת היא המשך של Windows 7 והשנייה היא מערכת הפעלה לטאבלטים, אשר הושפעה בעיקר מהמערכת Windows Phone לטלפונים חכמים. היתרון בה הוא היכולת לעבוד על כל מחשב – נייח, נייד, עם מסך מגע ובלעדיו, מבוסס מעבד אינטל או מבוסס מעבד ARM. החיסרון הוא בכך שהיא מחייבת את המשתמש ללמוד מחדש את סדר הפעולות להפעלתה. הממשק העיקרי שלה הוא "ממשק משתמש מודרני" שמבוסס על משבצות "חיות", שמהוות גם כפתורי גישה ליישומים שונים, ובד בבד גם מציגות מידע שמשתנה באופן דינמי (כמו שערי מניות, תמונות של חברים שמעת לעת משתנות בהתאם לעדכונים שלהם בפייסבוק או בטוויטר, וכדומה). הממשק הרגיל והמוכר מ-Windows 7, הוא רק עוד משבצת אחת ב"ממשק המשתמש המודרני". ניתן לקבל באמצעותו את שולחן העבודה הרגיל, אך כפתור ההתחללמשל – איננו פועל כמו בממשק הקודם אלא מחזיר את התצוגה אל ההתחל (ממשק משתמש מודרני). דבר זה השתנה בעדכון Windows 8.1. הדרך היחידה כרגע להשתמש בממשק הקודם היא להכניס את האייקונים של כל התוכנות לשולחן העבודה או לסרגל החלונות‏[3].

עדכונים

לאחר יציאת Windows 8 נפוצו שמועות ברשת על כך שמיקרוסופט מתכננת עדכון גדול בהיקפו בשם Blue, שיכלול את מערכת ההפעלה למחשבים ולסמארטפונים ואת חבילת האופיס. מיקרוסופט החליטה לשנות את מהלך שיחרור חבילות העדכונים, במקום שרות Service Pack ומערכות הפעלה פעם במספר שנים, החברה עוברת למצב שבו היא משחררת עדכונים שנתיים, כאשר כל שנה משחררת החברה עדכון למערכת ההפעלה. לבסוף החליטו במיקרוסופט להוציא גרסה מעודכנת של ווינדוס 8 בשם Windows 8.1. גרסה זו כוללת את אינטרנט אקספלורר בגרסה 11 שלו. בנוסף הוסיפה מיקרוסופט אפשרויות חדשות בלוח הבקרה של הממשק המודרני (Modern UI), הטמעה של OneDrive, שרות הענן שלה, בתוך מערכת ההפעלה, יצירת מצגת תמונות במסך הנעילה, עדכון אוטומטי של האפליקציות, שליטה מלאה על לוח הבקרה של המחשב ישירות מתוך מסך ההתחל, שינוי שפה, הגדרות רשת, אפשרויות סנכרון, והחלקה מלמעלה כלפי מטה של המסך בשביל לבצע כיבוי של המחשב. אפליקציות חדשות אשר יגיעו עם העדכון, הקלטה של קול (אודיו), מחשבון, שעון מעורר, שעון עצר וטיימר. נוספה גם אפליקציה המאפשרת עריכת וידאו, כזו שאולי תחליף את התוכנה הפופולרית Windows Movie Maker. האפליקציות ניתנות לשימוש ברקע מה שמרמז על שיפור ב-Multitasking. כמו כן, כפתור ה"התחל" חזר בגרסה זו.

בדצמבר 2013 דווח על כך שתפריט התחל יחזור למערכת החדשה באביב 2015‏[4]. על פי הנתונים שהוצגו, התפריט החדש יזכיר במראהו את תפריט ההתחל מWindows 7, אך יכיל בתוכו גם גרסה מוקטנת של מסך ההתחל, עם אריחים חיים (Live Tiles).

ביקורת

נציבות התחרות של האיחוד האירופי ביקרה את חברת מיקרוסופט על אי הוספת אפשרות מובנית לבחירת דפדפן בחלונות 8‏[5].

בנוסף לכך משתמשים רבים נתנו ביקורת שלילית על מסך ההתחל החדש.

דרישות

מעבד עם קצב שעון של 1 גה"צ או יותר, עם תמיכה ב-32 (86x) סיביות או 64 (64x) סיביות‏[6]

זיכרון RAM בגודל של לפחות 1GB ל-32 סיביות (86x) או 2GB ל-64 (64x) סיביות.

דיסק קשיח עם לפחות 16GB פנויים ל-32 (86x) סיביות, או 20GB ל-64 (64x) סיביות.

חומרה התומכת לפחות בגרסה 9 של DirectX עם WDDM 1.0 או גרסה מתקדמת יותר.

כדי להפעיל את האופציות הדורשות מסך מגע חובה מסך מגע שתומך בטכנולוגיות מולטי טאץ'.

כדי להריץ יישומי תוכנה המותאמים לממשק החדש, יש צורך ברזולוציית מסך של 1024X768 או יותר.

#טכנאימחשביםבחולון #תיקוןמחשביםראשוןלציון #טכנאימחשביםבתים #טכנאימחשביםבראשוןלציון #טכנאימחשביםרמתגן #טכנאימחשביםבבתים #טכנאימחשבים #תיקוןמחשביםבבתים #זיכרון #טכנאימחשביםבנסציונה #טכנאימחשביםבגושדן #טכנאימחשביםבתלאביב #טכנאימחשביםתלאביב #טכנאימחשביםעדהבית #טכנאימחשביםראשוןלציון #טכנאימחשביםחולון #תיקוןמחשביםנסציונה #תיקוןמחשביםבחולון #טכנאימחשביםבאזור #טכנאימחשביםתלאביב #תחזוקתמחשב #אישמחשביםבחולון #אישמחשביםבראשוןלציון

bottom of page